VRF Klima Sistemleri Türkiye Satış ve Servis Merkezi

VRF Mi Chiller Mi? Hangisinin Soğutma Performansı Daha Yüksek?

vrf mi chiller mi

VRF mi Chiller mi sorusu özellikle geniş mekanlarda iklimlendirme çözümü arayan kuruluşlar ve kişiler tarafından sorulmaktadır. Ancak vrf mi chiller mi sorusunda ikisinin de kendine özgü soğutma prensibi, avantajları ve kullanım özellikleri bulunmaktadır. Bu sebeple farklı farklı amaçlar için kullanılan VRF chiller farkı değişkenlik göstermektedir. VRF chiller arasındaki fark nelerdir? Birlikte inceleyelim…

VRF Çalışma Mantığı ve Üstün Özellikleri

VRF klima sistemi 2 üniteden oluşmaktadır. Bunlar iç ve dış ünite olarak adlandırılır. Asıl işlem kesinlikle dış ünitede gerçekleşmektedir. Ancak performans iç ünite tarafından sergilenir. Dış ünitenin içerisinde bulunan hassas kontrollü bir otomasyon sistemi, bakır boru hattı ve sistemin içerisinde sürekli olarak devir daim yapan soğutucu gazdan meydana gelmektedir. Dış üniteden çıkan bakır boru, gaz ve sıvıyı içerisinde bulunan parçalara ileterek tekrar dış üniteye döner. İçerisinde bulunan her bir parça ana bakır hattına bağlı olmalıdır. Bunu gerçekleştiren parçalar ise Y-Tipi bakır bağlantı elemanlarıdır. Bir çok ayrı noktayı kontrol edebileceğiniz mümkün olan bu klima sistemi ile kontrol tamamen sizlerin elinde olmaktadır. Dilediğiniz odaya, dilediğiniz miktarda soğutma uygulayarak planlamış olduğunuz sonucu elde edebilirsiniz.

Chiller Soğutma Sistemi Üstün Özellikleri

Chiller soğutma sistemi, fan coil, soğutma kazanları ve klima santrallerinden oluşan oldukça büyük soğutma sistemleridir. Chiller soğutma sisteminin asıl mantığı soğuk su boruları sayesinde mekanı soğutma işleminin gerçekleşmesidir. Ancak bu sistemde bina içerisinde ki soğutucu akışkan değil ve soğutulmuş sular borular yardımı ile fan coillere taşınır. Bu sistemin devir daim yapması ile gerekli miktarda soğutma elde edilir. Aynı sistem ile çalışan ısıtma işleminde sürekli olarak devir daim yapması soğutma işleminde olduğu gibi fazla para harcamadan kolaylıkla ısınmaya yardımcı olur. Bu sayede chiller sisteminde bulunan klima santralleri sayesinde ortamda bulunan hava yenilenebilir, temizlenebilir. Bu sayede ortamda ki basık hava yok edilerek tamamen ferah bir ortam oluşturulur. Mantığın oldukça basit olduğu chiller sisteminde kolaylıkla geri dönüt elde edebilirsiniz. Merkezi bir sistem olması sebebiyle enerjinin daha az harcanarak daha fazla sonuç elde edilir.

Yüksek Katlı Binalarda VRF Endüstriyel Alanda Chiller

Ekonomik açıdan uygun, verimlilik açısından tam verimin sağlanması için; doğru klima seçimi yapılmalıdır. Elbette yüksek katlı bir binada kullanılacak klima ile endüstriyel alanda kullanılacak klima, farklı türlerde olmalıdır. Bizler yüksek katlı binalarda VRF, endüstriyel alanda ise Chiller tipi klima kullanmanızı tavsiye ederiz.

Hangisi Daha Ekonomik? VRF Chiller Farkı

Chiller soğutma sistemi tamamı ile merkezi bir hal alırken, VRF soğutma sistemi ile kontrollü işlem gerçekleştirilebilir. Bu sebeple apartman tarzı mekanlarda chiller tercih edilir. VRF chiller farkı:

  • VRF klima COP/EER değerleri, chillere göre daha yüksek olduğundan enerji tasarrufu daha etkindir.
  • Chiller vrf farkı olarak chiller sistemlerinin ısıtma yaparken doğalgaz kazanı, soğutma yaparken su kulesi vb. sistemleri kullanarak maliyeti arttırdığı söylenebilir.
  • Chiller sistemlerde ayrıca soğutma suyunun havasının belirli aralarda mutlaka alınması gerektiği için iş yükü ortaya çıkmaktadır.
  • VRF chiller arasındaki fark olarak bakım fiyatlarının chiller sistemlerinde daha fazla oldyuğu da söylenebilir.
  • Chiller sistemlerde dış ünite arızalarında bütün sistem çalışmaz hale gelirken VRF sistemlerinde kısmi çalışma devam etmektedir.
  • Chiller vrf farkı olarak chillerin su ile çalışan sistemlerinde meydana gelen kireçlenme ve arızaların parça maliyetlerinin yüksek olduğu da söylenebilir.
  • Chiller sistemlerinin parçalarının büyük olması da ciddi tadilatlara yol açmaktadır.
  • VRF klimalarda ise parçalar kolay demonte edilebilir özellikte olduğu için avantaj sağlayacaktır.

Mekanlar İçin En Uygun Soğutmayı Hangisi Sağlayacak?

Chiller soğutma sistemleri endüstriyel soğutma çözümleri için idealdir. Ancak ofis ve iş yerleri gibi mekanlar ise VRF klima sistemini tercih etmek gerekmektedir. Böylelikle vrf mi chiller mi tartışmasında avantajlı olan sistemi seçmek kişi ve firmalara katkı sağlayacaktır. Dilerseniz VRF klima ve chiller satış ekiplerinden destek alabilirsiniz.

Hemen Servis Çağır!
Hemen Servis Çağır! +90 (212) 923 11 56