VRF Klima Sistemleri Türkiye Satış ve Servis Merkezi

VRF İle Fan Coil Arasındaki Fark – Birbirinden Ayrılan Özellikleri

15 Nis
vrf ile fan coil arasındaki farklar

Yazar:

Blog

Yorumlar: Yorum yapılmamış

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

VRF; değişken debili soğutucu akışkan klima sistemi olarak Türkçeye çevirebileceğimiz, tek merkezden birden farklı klimanın kontrol edilmesini sağlayarak konfor yaratan klima sistemleridir. Fan coil ise temel prensip olarak içerisine sıcak su aldığı zaman sıcak, soğuk su aldığı zaman soğuk üfleyen iklimlendirme sistemleridir. VRF ile Fan Coil arasındaki farklar; çalışma sistemlerinde, kapasitelerinde, enerji tasarruflarında ve kullanım şekillerinde ortaya çıkmaktadır.

VRF klimalar, geniş ve katlı binalarda iklimlendirme çözümü olarak tercih edildiği için kullanımı son yıllarda artmıştır. Fan coil sistemler ise üflemeyi içinde bulunan fan yardımıyla yapan, akışkanın sıcak olduğu zamanlarda sıcak, soğuk olduğu zaman ise soğuk üfleyen sistemler olarak farklı alanlarda kullanılmaktadır.

VRF Klimaların Üstün Özellikleri

VRF ile fan coil arasındaki farklar açısından baktığımızda VRF klima sistemleri; tek dış ünite ile gaz akışını birden çok iç üniteye aktarması ve bağımsız olarak kontrol edilebilmesi açısından avantajlıdır. Isıtma ve soğutmada geniş kapasite istenen binalarda kullanılan VRF sistemleri;

 • Otel, hastane, ofis, restoran, mağaza, tiyatro, sinema gibi yapılarda rahatlıkla kullanılmaktadır.
 • Maksimum verim sağlarlar.
 • Yüksek tasarım esnekliğine sahiptir.
 • Düşük ses seviyesiyle çalışırlar.
 • Kompakt tasarımları ile mekan işgalleri azdır.
 • Uzun ömürlü ve çevresel şartlara dayanıklıdır.

VRF ve fan coil arasındaki farklar olarak markaların birbirinden ayrılan özelliklerini gösterebiliriz. Kimi markalarda VRF sistemleri daha gelişmiş olurken kimilerinde fan coil daha avantajlı kullanım sağlamaktadır. Hava akım kuvvetleri, kapasiteleri, kontrol üniteleri, enerji tasarrufları birbirinden ayrılmaktadır.

vrf klima servisi

Fan Coil Sistemlerinin Üstün Özellikleri

Fan coil ve VRF arasındaki fark açısından baktığımızda iki sistemin de bağımsız iklimlendirme kontrolü sağlaması açısından benzer özellikler taşıdığını söyleyebiliriz. Bunun dışında fan coil üstün özellikleri ve VRF ile arasındaki farklar:

 • Fan coil sistemlerinde kontrol genellikle oda termostatları ile yapılır. Böylece her odada farklı sıcaklık seçme imkanı vardır.
 • Fan coil ve VRF farkları olarak fan coil motorlarında devir ayarı yapma imkanı kapasite kontrolünde ek bir kolaylık yaratmaktadır.
 • Fan coilde iki yollu kontrol vanaları kullanıldığında frekans kontrollü dolaşım pompası kullanımı enerji tasarrufu sağlamaktadır.
 • VRF ile fan coil farkları olarak baktığımızda iyi imal edilmemiş kanallarda meydana gelen kaçakların yaratacağı büyük işletme giderleri, fan coil sisteminde söz konusu değildir.
 • Fan coil sisteminde kanal geçirmek için ihtiyaç duyulan büyük şaft kesitlerine gerek yoktur.
 • VRF fan coil arasındaki fark olarak döşeme tipi fan coil cihazları kullanıldığında, kanallı sistemlerdeki gibi yüksek asma tavan boşluklarına ihtiyaç yoktur.
 • Fan coil cihazlarının da VRF gibi bakımlarının zamanında yaptırılması üstün performans özelliği sağlayacaktır.
 • VRF fan coil farkları nelerdir diyenler için homojen dağılımı sağlamak için tavan tipi fan coillerin sadece soğutma yapmasının mümkün olduğundan bahsedebiliriz.
 • VRF fan coil farkı olarak fan coil sistemlerinin özellikle ses ile ilgili değerlerini bakım yapılmadığında zamanla kaybettiği söylenebilir.
 • Donma koruması yapılmadığında fan coil sistemlerinde arıza görülebilir.
 • Karışımlı fan coillerde filtre daha sık temizlenmediği taktirde kullanım özellikleri zarar görebilir.

Fan coil sistemlerinin karışımlı olanlarında rüzgar ve yükseklik gibi faktörlerden etkilenmesi söz konusudur. Ancak VRF sistemlerinde böyle bir dezavantaj bulunmamaktadır.

Hangisi Daha Ekonomik? Bütçenize Uygun İklimlendirme

VRF ile fan coil arasındaki farklar sadece kullanım özellikleri açısından değil maliyet açısından da ele alınmalıdır. Güçlü ısıtma ve soğutma değerlerine sahip olan bu iki sistem arasından seçim yaparken fiyatlarını da dikkate almanız gerekir. VRF klima sistemleri yatırım maliyetlerini kısa sürede karşılayacağı için tercih etmenizi önerdiğimiz iklimlendirme sistemidir. Hem çalışırken hem de bakımda daha az masrafının olması bütçenize katkı sağlayacaktır. Az enerji harcayarak klimanızdan daha çok verim almanız mümkün olmaktadır

VRF ve fan coil arasındaki farkları klima satış ve servis merkezlerine sorarak daha detaylı ve sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Fiyatlarını değil ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız.