Konum: Klima Enerji Sınıflandırması

Klima Enerji Sınıflandırması

vrf-enerji-siniflandirmaEnerji sınıflandırması, CO2 emisyonlarının düşürülmesi için bir yöntem olarak enerji verimliliğini hedefleyen Avrupa İklim Değişikliği programının bir parçasıdır. Avrupa Komisyonu, kullanıcıların bilinçlendikçe ihtiyaçları için ekolojik olarak en ekonomik ürünü satın alacaklarını düşünmektedir.

Nedir?

Enerji sınıfı etiketi, klima ünitesinin enerji tüketimi ile ilgili bilgiler içerir. 12kW’a kadar soğutma kapasitesine sahip üniteler ‘A’ ile ‘G’ arasında değişen enerji tüketim kategorilerinde sınıflandırır ve sınıfına uygun bir renk kodu taşır. En yüksek enerji verimliliğine sahip ‘A’ kategorisi üniteler, koyu yeşil bir okla gösterilirken en düşük enerji verimliliğine sahip ‘G’ kategorisi üniteler kırmızı bir okla gösterilir. Böylece kullanıcılar, farklı markalar ait aynı tipteki ünitelerin verimliliklerini karşılaştırabilmektedir.

Etikette Bulunanlar

Üreticinin adı, logosu ve iç ve dış ünitelerin tipi (*).

Enerji Sınıflandırması Belirtilen Yıllık Enerji Tüketimi

Yıllık tüketilen yaklaşık enerji miktarı, standart bir konut tipi model temel alınarak verilir. Yıllık tüketim, yıllık ortalama 500 saat kullanım süresinin SOĞUTMA MODUNDA TAM YÜKTE toplam çekilen güç ile çarpılmasıyla hesaplanır. Yıllık enerji tüketimi maliyeti ise elde edilen bu değerin kullanıcının elektrik tarifesiyle çarpılmasıyla hesaplanır.

Soğutma Kapasitesi

Soğutma modunda tam yükte çalışan bir ünitenin kW cinsinden soğutma kapasitesini ifade eder. Kullanıcılar, soğutma/ısıtma ihtiyaçları için uygun bir anma çıkışına sahip bir ünite tercih etmelidir. Gerekenden büyük üniteler, ünitenin sık sık açılıp kapanmasına neden olarak kullanım ömrünü

kısaltırken, gerekenden küçük üniteler soğutma veya ısıtma ihtiyacını tam olarak karşılayamazlar. Çıkış değerleri, cihazın üreticisinden veya size en yakın dağıtıcısından temin edilebilir.

Enerji Verimlilik Oranı (EER)

Ünitenin soğutma kapasitesinin, bu kapasitenin sağlanması için gerekli toplam çekilen elektrik gücüne bölünmesiyle elde edilir. EER değeri arttıkça, enerji verimliliği yükselir.

Model

Ünitenin yalnız soğutma veya soğutma/ısıtma modeli olduğunu gösterir. Soğutma modu, ünitenin su soğutmalı mı, yoksa hava soğutmalı mı olduğunu gösterir.

Isıtma Kapasitesi

Isıtma modunda tam yükte çalışan bir ünitenin kW cinsinden ısıtma kapasitesini ifade eder.